زمانی که به دنبال خرید محصولی تهیه شده  از چرم طبیعی هستید، مهم است که به  اندازه هزینه ای که می پردازید، کیفیت نیز دریافت کنید. به همین منظور قصد داریم تا به بررسی تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی بپردازیم.

قبل از هر چیز لازم است این نکته را بررسی کنیم که چرم مصنوعی، عبارتی است که صنایع تولیدکننده برای این محصول انتخاب کرده اند. در واقع فقط سعی می شود چرم مصنوعی ظاهری مشابه چرم طبیعی داشته باشد. برای مقایسه چرم طبیعی و مصنوعی، لازم است در ابتدا شناخت مناسبی از هردو داشته باشیم.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی محصولی است که مستقیما از فرآوری پوست خام حیوانات تولید می شود. چرم سازی یا دباغی روشی است که از دیرباز توسط انسان ها برای تولید پوشاکی مقاوم و بادوام، مورد استفاده قرار گرفته است.

انسان از این راه، مواد خام در دسترس خود مانند پوست گاو، مار، بز و…که در صورت رها شدن به زباله تبدیل می شوند را به محصولی پرکاربرد و مفید مثل لباس، کفش یا کیف و کمربند چرم ارتقا می بخشد.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

چرم مصنوعی چیست؟

به محصولاتی که از پلاستیک و پلی اورتان به شکل ظاهری مشابه چرم طبیعی تولید می شوند، چرم مصنوعی می گویند. در پی صنعتی شدن جوامع و رشد جمعیت، هم چنان استفاده از چرم مورد توجه بود؛ اما گران قیمت بودن آن، باعث شد که برخی از کارخانه ها با دیدن این شرایط، به سوی تولید کالایی شبیه به چرم طبیعی اما ارزان قیمت تر بروند.

نتیجه این امر تولید انواع چرم صنعتی بود. با پیشرفت این صنعت، تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی به چالشی برای مشتریان این بازار تبدیل شد.

▌    بیشتر بخوانید: مزایای چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی

بررسی تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

برای اینکه بتوانید چرم اصلی و طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهید، روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

به برچسب یا شناسنامه محصولات چرمی توجه کنید

تمام محصولاتی که از چرم اصل و طبیعی ساخته شده اند، دارای نشان مخصوص خود هستند؛ لذا بهتر است هنگام خرید حتماً از فروشنده بخواهید تا شناسنامه و برچسب کالای چرمی را در اختیارتان قرار دهد تا شما از اصل بودن آن مطمئن شوید.

بوی چرم را در محصول بررسی کنید

یکی دیگر از راه های تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی، بوی آنها است. شما می توانید با استفاده از حس بویایی خود به راحتی چرم طبیعی را بشناسید.

محصول مورد نظرتان را بو کنید، اگر بوی تندی داشت یا اینکه بوی حیوان می داد که به آسانی این بو از بین نمی رفت، مطمئناً از چرم طبیعی ساخته شده است.

به یاد داشته باشید که چرم اصل گران قیمت است

مسلماً محصولاتی که از چرم اصل و طبیعی تولید می شوند مثل پالتو، کیف یا کفش قیمت بالایی دارند و گران تر از دیگر محصولات هستند؛ چراکه چرم اصل مقاومت زیادی داشته، دوخت آن خاص، زمان بر و بسیار مرغوب و بادوام است.

اما محصولاتی که از چرم مصنوعی تولید شده اند، جنس نامرغوب داشته و معمولاً ارزان قیمت هستند. به یاد داشته باشید که در هنگام خرید محصولات گران قیمت حتماً به طور کامل محصول را بررسی کنید و نسبت به اصل بودن چرم و عیوب احتمالی آن مطلع شوید.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

به جنس قسمت پشت محصول دقت کنید

یکی دیگر از راه های تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی جنس پشت آنها است. به یاد داشته باشید که از دیدن جنس قسمت پشت محصول مورد نظرتان غافل نشوید.

پشت چرم طبیعی حالت پرزدار و پشت چرم مصنوعی به صورت شبکه هایی است که با نخ دوخته شده است. پس اگر در پشت یک محصول چرمی نخ دیدید، به طور حتم از چرم مصنوعی تهیه شده است.

سطح محصول را بررسی کنید و برای اصل بودن چرم به دنبال منافذ کوچک بگردید

از حس لامسه خود کمک بگیرید و برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن چرم رویه و سطح آن را لمس کنید و به قسمت های مختلف آن دست بزنید.

چرم اصل و طبیعی که از پوست حیوانات تهیه شده است معمولاً دارای چین و چروک و خراش بوده و سطح یکنواختی ندارد.

به بافت و طرح روی محصول نگاه کنید

هنگام خرید محصولات چرمی، اگر به چرم اصلی و طبیعی نگاه کنید، برای اینکه متوجه بافت فشرده و متراکم آن بشوید، فقط کافیست قسمت های برش خورده محصول را مشاهده کنید، چرم های طبیعی دارای طرحی منحصربه فرد و غیر تکراری هستند، در صورتی که چرم های مصنوعی از جنس پلاستیک بوده و الیاف متراکمی ندارند.

برای تشخیص طبیعی و مصنوعی بودن چرم از انعکاس نور استفاده کنید

یکی دیگر از روش های تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی این است از انعکاس نور کمک بگیرید. به یاد داشته باشید زمانی که نور به سطح رویی چرم اصلی برخورد می کند، به یک اندازه منعکس نمی شود.

در واقع انعکاس نور بر روی سطح چرم اصل باعث می شود که برخی قسمت ها حالت مات و براق داشته باشند؛ چراکه چرم اصلی سطح صافی ندارد و نمی تواند نور را به درستی منعکس کند، در صورتی که وقتی نور به چرم غیر اصل می تابد، به صورت یک اندازه و یکسان منعکس می شود.

برای شناسایی اصل یا غیر اصل بودن چرم از تست شعله استفاده کنید

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی استفاده نمایید، تست شعله است، البته این کار را نمی توانید در فروشگاه انجام دهید.

به یاد داشته باشید که چرم اصل و طبیعی در برابر شعله به راحتی نمی سوزد و آتش نمی گیرد، به هیچ عنوان دچار تغییر شکل نمی شود و چنانچه شعله را تا مرحله سوختن چرم روشن نگه دارید، بویی مثل سوختن مو از آن بلند می شود، اما چرم مصنوعی در برابر شعله و حرارت به سرعت می سوزد، جمع شده و تغییر شکل می دهد.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

از ترفند انتقال گرما و حس لمس چرم استفاده نمایید

بهترین روش برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی، استفاده از حس لامسه یا انتقال گرما به آن است. اگر شما محصولی را لمس کنید که از چرم اصلی تهیه شده باشد، حس گرما به دست شما منتقل می شود؛ چراکه چرم طبیعی نرم و باکیفیت است، در حالی که چرم های مصنوعی سرد و سخت هستند.

▌    بیشتر بخوانید: تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی با ۱۰ روش کاربردی

برای تشخیص بین چرم اصلی و مصنوعی تست قطره آب را امتحان کنید

یک راه ساده و آسان برای شناخت چرم اصلی از تقلبی این است که چند قطره آب را بر روی محصول چرمی مورد نظرتان بریزید و چند لحظه ای منتظر بمانید.

اگر آب آرام آرام جذب چرم شد، بدون شک محصول از چرم اصلی و طبیعی تهیه شده و چنانچه آب روی آن سر خورد و از آن سرازیر شد، محصول از چرم مصنوعی تولید شده است.

سخن پایانی

تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی اهمیت زیادی دارد. چرم طبیعی گران است، زیرا در کنار دوام بالا  از زیبایی و ظرافت بی مانندی برخوردار است.

به یاد داشته باشید، در حالی که چرم مصنوعی می تواند جایگزین ارزان تری باشد، اما به اندازه دوام و لوکس بودن چرم اورجینال تأثیرگذار نیست. با توجه به نکاتی که در این راهنما ارائه شد، می توانید به راحتی چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید.

مشاهده محصولات چرم اوال

تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 4,899,000تومان بود.قیمت فعلی 3,429,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 3,899,000تومان بود.قیمت فعلی 2,729,000تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 3,899,000تومان بود.قیمت فعلی 2,729,000تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.