کیف چرم طبیعی به دلیل زیبایی و کیفیت بالای خود، یکی از اکسسوری های پرکاربرد در کمد لباس آقایان و خانم ها است. اگر اصول مراقبت از کیف چرمی را به خوبی رعایت کنید، این محصول سال های زیادی همراه شما خواهد بود.

مراقبت را از همان لحظه اول شروع کنید

برای مراقبت و نگهداری درست از کیف چرم طبیعی اوال ، باید چند نکته مهم را رعایت کنیم. نکته اول این است که بعد از هر بار استفاده از کیف چرم طبیعی بهتر است آن را با یک پارچه نرم و تمیز، پاک کنید و برای پاک کردن پرز از یک غلتک استفاده نموده و اگر درون کیف شما ذرات ریزی وجود دارد، آن ها را بتکانید.

هر چند که این مورد، کار بسیار ساده و آسانی به نظر می رسد، اما در طولانی مدت به حفظ ظاهر کیف چرم کمک می کند.

کیفتان را پر نگهداری کنید

پس از استفاده از کیفتان چند روسری، ژاکت یا پارچه های نخی درون کیف گذاشته زیرا پر نگه داشتن کیف باعث می شود، کیف شما تحت فشار فرم خودش را از دست ندهد و شکسته نشود. هرگز از روزنامه ها را برای پر کردن کیف استفاده نکنید زیرا باعث لکه دار شدن قسمت های داخلی کیف شما می شوند، به خصوص کیف هایی که رنگ روشن دارند و یا بدون آستر هستند.

کیف را داخل محافظ قرار دهید

کیف را داخل یک پارچه نخی یا محافظ قرار دهید اما کیف چرمتان را داخل کیسه های نایلونی قرار ندهید زیرا رطوبت را در خود نگه می دارند. سپس کیفتان را در جایی بگذارید که به آن فشاری وارد نمی شود.

از حمل اشیاء سنگین خودداری کنید

بیش ازحد پر کردن کیف چرمی و حمل بیش از حد اشیا سنگین می تواند شکل کیف را برای همیشه تغییر دهد و موجب کشیدگی دسته های کیف و کشیدگی یا پاره شدن چرم شود.برای کمک به حفظ خطوط و فرم زیبای کیف دستی، خود را به موارد ضروری محدود کنید.

از حمل اشیاء سنگین خودداری کنید

مواظب آسیب وسایلتان به کیف باشید

وسایلی را که درون کیفتان قرار می دهید مانند بطری آب ، لوازم آرایشی و… را حتما در کیسه یا کیف جداگانه قرار دهید و بعد آن را داخل کیف چرم خودتان بگذارید.

لوازم تحریر خودتان را در یک کیف کوچک جداگانه قرار دهید و از خودکارهای فشاری استفاده نکنید، خودکاری را همراه خودتان بردارید که درب داشته باشد. در صورت عدم نگهداری صحیح هر نوع شیء از قلم تا رژ لب باعث ایجاد لکه و آسیب ناخواسته به داخل کیف شما می شوند.

دست چرب خود را به کیف نزنید

چرم روغن ها و سایر موادی را که با آن تماس پیدا می کنند را جذب می کند، پس هنگام استفاده از کیف چرمی دست ها باید چرب نبوده و تمیز باشد زیرا چربی پوست شما چرم را تیره کرده و منجر به ایجاد لکه هایی روی کیف می شود.

از بخش های فلزی کیف نگهداری کنید

اگر زیپ ها یا بند زنجیری کیفتان، از بین برود، آن کیف ظاهر مرتب و خاصش را از دست می دهد پس مواظب باشید که جزییات فلزی کیفتان زنگ زده و کثیف نباشد.

همچنین حتماً قبل از نگهداری اگر کیف دارای سگک، برچسب یا زنجیر فلزی است، قطعات را با دستمال کاغذی بپیچید تا فلز به چرم فشار نیاورد و اثری از خود برجای نگذارد.

از زیپ و بخش های فلزی کیف نگهداری کنید

از اسپری محافظ استفاده کنید

در صورت استفاده فراوان از کیف خود ایده خوبی است که از یک اسپری محافظ استفاده کرده و از آن محافظت کنید. قبل از استفاده از یک اسپری محافظ آن را امتحان کنید زیرا این محصولات می توانند رنگ و بافت کیف دستی شما را تغییر دهند.

استفاده نادرست از پاک کننده های DIY (پاک کننده های خانگی مانند محلول آب و صابون) ممکن است ظاهر کیف چرم را از بین ببرند. برای تمیز کردن سطح کیف چرمی، پاک کننده مخصوص را با حرکات دایره ای روی سطح آن مالیده و برای زدودن محلول اضافی، از پارچه مرطوب استفاده نمایید.

از نرم کننده چرم استفاده کنید

هر از چند گاهی با مرطوب سازی و تهویه کیف دستی خود از خشک شدن و ترک خوردن کیف دستی خود جلوگیری کنید. استفاده از نرم کننده چرم به تعداد دفعات استفاده از کیف و شرایطی که در آن قرار دارد بستگی دارد.محصولات نرم کننده می توانند رنگ چرم شمارا تیره کنند، بنابراین حتماً آن ها را قبل استفاده نهایی تست کنید.

از واکس چرم استفاده کنید

واکس ها تنها مخصوص کفش های چرم نیستند، بلکه برای همه محصولات چرم طراحی شده اند و می توانند ماندگاری چرم را افزایش دهند پس اگر می خواهید پیش از آنکه آسیبی به کیف چرمتان برسد از آن محافظت کنید، بهتر است از مرطوب کننده ها و واکس چرم استفاده کنید.

چرم را شب واکس بزنید زیرا چرمی که تازه واکس خورده و هنوز واکس به خوردش نرفته به سرعت در طول روز گردوخاک را به خود جذب می کند و صدمه می بیند، علاوه بر این، رنگ چرم نیز تیره و کدر می شود.

واکس چرم را روی بدنه و قسمت هایی که امکان ایجاد خراش در آن ها وجود دارد بکشید. این کار تا حدی می تواند از ایجاد خراش جلوگیری کند.

از واکس چرم استفاده کنید

کیف های چرمی را دور از نور خورشید نگه دارید

قرار گرفتن طولانی مدت کیف های چرمی در معرض نور خورشید باعث تسریع در روند تیرگی و کهنه شدن کیف های چرمی می شود. ازاین رو، آن ها را در فضاهای بسته و دور از تابش شدید آفتاب ودر یک محیط تاریک و خنک نگهداری کنید.

هر لکه ای را به سرعت پاک کنید

برای از بین بردن هر نوع لکه ای از روی چرم راه و روش خاصی وجود دارد، اما اگر نمی خواهید با روش های سنتی ریسک کنید، برای از بین بردن لکه های روی کیف چرم از یک پاک کننده و احیا کننده چرم استفاده کنید یا کار را به متخصص بسپارید.

برای لکه های قوی مثل جوهر مقدار مناسبی الکل را روی دستمال تمیز اسپری کرده و سطح مورد نظر را با آن تمیز کنید.

برای از بین بردن لکه های چربی، روی لکه را کاملاً با پودر بچه بپوشاند و بگذارید یک روز بماند.

نکات بیشتر جهت مراقبت بهتر از کیف چرم

بهترین راه برای مراقبت از کیف چرم این است که به نحوه استفاده و نگهداری از آن در مدتی که از کیف استفاده نمی کنید، توجه نمایید. ولی به هرحال نمی توان تضمین نمود که هرگز هیچ اتفاقی برای کیف چرم نیفتد و ممکن است کیف چرم بر اثر بی احتیاطی دچار آسیب یا خراش شده و یا لکه دار شود.

استفاده مکرر و مداوم از کیف چرم باعث فرسودگی سریع آن می شود. لذا توصیه می کنیم که برای مراقبت بیشتر از کیف چرم در استفاده از آن وقفه ایجاد کرده و اصطلاحا به آن استراحت دهید.

لوازم آرایشی را همیشه درون کیف چرم جای داده و از قرار دادن آنها روی سطح کیف خودداری نمایید.

برای جلوگیری از ایجاد لکه جوهر روی کیف چرم، مراقب باشید که خودکار خود را در نزدیکی سطح کیف خود قرار ندهید چرا که ممکن است این خودکار جوهر پس داده و باعث لکه دار شدن کیف چرم شود.

هنگام مراجعه به سالن آرایش از کیف چرم خود مراقبت نمایید.

کیف های چرمتان را درون ماشین لباسشویی نندازید و آنها را نابود نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.